301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Ocak 2021 - Pazartesi 11:42
 
İpekyolu Belediyesi’nden Sokak Hayvanlarına Sevgi Eli
Van’ın İpekyolu Belediyesi, soğuk havanın etkili olduğu kentte, sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanları için yaşam alanlarına mama, atık yemek ve ekmek bıraktı.
Yaşam Haberi


Koronavirüs tedbirleri kapsamında yılbaşı tatili nedeniyle uygulanan 4 günlük kısıtlamada sokakta yaşayan hayvanların yiyecek bulması zorlaştı. İpekyolu Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri de sokak hayvanlarına yönelik sosyal duyarlılığı geliştirmek ve farkındalığı arttırmak adına Van İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi, Hayvan Koruma Polisleri (HAYDİ), Milli Parklar Doğal Koruna Müdürlüğü ve gönüllüler ile birlikte sıcaklığın gece sıfırın altında 10 dereceye kadar düştüğü kentte, köpek, kedi ve kuşlar için çalışma başlattı.

“BELİRLENEN ALANLARA MAMA BIRAKILDI”

İlçeye bağlı Bostaniçi Mahallesi, Sıhke Gölü çevresi ile Taş Ocağı mevkiinde belirlenen alanlara kedi ile köpekler için mama, atık yemek ve ekmek dağıtan ekipler, yaban hayvanları ile kuşlar için de kırsal bölgelere yem bıraktı.

“VAN’DAKİ EN DUYARLI BELEDİYE, İPEKYOLU BELEDİYESİ”

Hayvan Hakları Savunucusu Filiz Kaya, özellikle sokağa çıkma kısıtlamalarında ve soğuk havalarda can dostlarımız olan sokak hayvanlarının daha çok ilgiye ve mamaya ihtiyaçlarını olduğunu belirterek, “Vatandaşlara özellikle şunu söylemek istiyorum. Lütfen bu soğuk havalarda can’ların olduğunu, onların da üşüdüğünü ve aç olduğunu unutmayalım. Bazen çok kötü durumda olan, yaralı sokak hayvanlarına şahit oluyoruz. Bu bizi çok üzüyor. Beş yıl sonra çocuklarımız böyle şeylerle uğraşsın istemiyoruz. Her şey yoluna girsin istiyoruz. Herkes evinin önüne bir kap yemek ve su bırakabilir. Van’da İpekyolu Belediyesi kadar bu hassas konuya duyarlılık gösteren başka belediye yok maalesef. İpekyolu Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum. Sokak hayvanlarına gerçekten çok katkıları oluyor, çok güzel çalışmalar yapıyorlar.” dedi.

“ÇÖPE ATTIĞIMIZ BİR EKMEKLE BİR HAYVAN DOYABİLİR”

Hayvansever Zişan Gündoğdu da, ekmekleri çöpe atınca bir kez daha düşünmek gerektiğini ifade ederek, “Yasak zamanlarında bile İpekyolu Belediyesi hayvanları düşünüyor. Bazen düşünmeden çöpe ekmek atıyoruz, israf ediyoruz. Ama bu ekmekle sokaktaki bir hayvan doyabiliyor. O yüzden ekmekleri çöpe atmayalım, kapımızın önüne ekmek ve su bırakalım.” diye konuştu.

“CAN DOSTLARIMIZI SAHİPSİZ BIRAKMAYACAĞIZ”

Van İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timinde görevli Uzman Jandarma Zekeriya Akdeniz ise, Sokak hayvanlarının da insanlar kadar beslenmeye olduğunu kaydederek, kısıtlama döneminde de can dostlarımızı sahipsiz bırakmayacaklarını söyledi.

Kaynak: Editör: Van Objektif
 
Etiketler: İpekyolu, Belediyesi’nden, Sokak, Hayvanlarına, Sevgi, Eli,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv Arama
Haber Yazılımı