Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
03 Haziran 2020 - Çarşamba 11:34
 
Van’da Aynı Ailede 8 Vaka!
Van’ın Tuşba İlçesi Kalecik Mahallesinde il dışından ziyarete gelen bir kişiye ev karantinası tebligatı yapıldı.
Sağlık Haberi


Van’ın Tuşba İlçesi Kalecik Mahallesinde ev karantinasına dikkat edilmemesi nedeniyle 8 kişinin korona virüs testi pozitif çıktı. Ev izolasyonuna uymayan ve aile üyeleri ile temas kuran kişinin testinin pozitif çıkması üzerine, temas kurduğu kişilerle ilgili filyasyon çalışması yapıldı. Yapılan çalışma üzerine aynı ailede 8 kişinin korona virüs testi pozitif çıktı.

Van’daki korona virüs vakalarının sokaktan bulaşmadığına dikkat çeken Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, il dışından gelenlerin ev karantinasına uymalarının önemine dikkat çekerek şu ifadelerde bulundu.

 

-VAN’DA EV KARANTİNASI UYGULAMASI DEVAM EDİYOR


Van’ın da aralarında bulunduğu 15 ilde uygulanan seyahat kısıtlaması 01 Haziran 2020 Pazartesi günü itibariyle kaldırıldı. Bu karar sonrasında şehirlerarası otobüs ve uçak seferleri yeniden başladı.

Seyahat kısıtlaması kaldırılan 14 ilden Van’a gelen herkese Van İl Hıfzı Sıhha Kurulu kararı ile ev karantinası uygulaması devam ediyor.

Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Zonguldak illerinden Van’a karayolu ile gelenlere, Van il sınırlarında yer alan kontrol noktalarında, havayolu ile gelenlere de Van Ferit Melen Havalimanı’nda ev karantinası tebligatı yapılıyor.

Ev karantinasına uymayanlara, Umumi Hıfzı Sıhha Kanunu kapsamında idari para cezası uygulanmasının yanı sıra adli soruşturma da açılıyor.

 

-İL DIŞINDAN GELENLER 14 GÜN KİMSE İLE TEMAS KURMASIN

Ev karantinası tebligatı yapılan kişilerin, 14 gün boyunca evden çıkmaması, ev izolasyonuna uyması, aile üyeleri de dâhil kimse ile temas kurmaması, kendilerinin ve sevdiklerinin sağlıkları açısından büyük önem taşıyor.

Van’da özellikle son dönemde meydana gelen korona virüs vakaların tamamına yakını, taziye veya ziyaret için il dışından gelenlerin, ev karantinasına uymayarak aile üyeleri, akrabaları ve mahalle halkı ile temas kurması sonucunda bulaştı.

 

-VAN’DA KORONA VİRÜS’TE SON DURUM


Türkiye’de ilk korona virüs vakasının görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinden bu yana Van’da toplam 503 kişinin testi pozitif çıktı.

Testi pozitif çıkan 503 vakadan 450 civarında kişi tedavi edilerek taburcu oldu. Bir kişi yoğun bakımda tedavi görüyor. Bugüne kadar korona virüsten hayatını kaybeden kişi sayısı ise 10 oldu.

11 Mart 2020 tarihinden bu yana Van’a ziyaret veya taziye nedeniyle il dışından gelenler ve onların temasta bulunduğu kişilerden oluşan 70 bin kişiye, 14 günlük ev karantinası uygulandı.

 

-VAN’DA KORONA VİRÜS VAKASI NE ZAMAN BİTECEK?


Van’da şu anda fiilen ev karantinası uygulanan kişi sayısı ise 19 bin civarında.  Fiilen ev karantinası uygulanan 19 bin kişi, ev izolasyonuna uyarsa ve aile üyeleri dahil kimse ile temas kurmadığı takdirde, Van’da korona virüs vakası sona ermiş olur.

Bu nedenle ev karantinasının uygulanmasında, karantinaya alınan kişi kadar, aile üyelerinin de dikkat etmesi ve karantinada bulunan kişi ile temas kurmaması gerekiyor.

 

Kaynak: Van Postası Gazetesi

Kaynak: Editör: Van Objektif
 
Etiketler: Van’da, Aynı, Ailede, 8, Vaka!,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv Arama
Haber Yazılımı