Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
25 Haziran 2020 - Perşembe 20:57
 
Van'daki 7 ilçe için Bakan Dönmez'den doğalgaz talebinde bulunuldu!
Van'da AK Partili bürokratlar ve belediye başkanlarının yer aldığı heyet Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'i makamında ziyaret etti. Heyet, Bakan Dönmez'den Gürpınar, Özalp, Gevaş, Bahçesaray, Çatak, Saray ve Başkale ilçeleri için doğalgaz talebinde bulundu.
Gündem Haberi


Van Milletvekili Abdulahat Arvas, AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, Özalp Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdulkadir Çelik ve AK Parti Özalp İlçe Başkanı Ercan Ağar’ın bulunduğu Van heyetinin Ankara temasları devam ediyor.

TRAFO SIKINTISI VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KONUŞULDU

Birçok bakan ile heyetler arası görüşmeler gerçekleştiren Van heyeti, kentle ilgili talep ve projeleri birebir Bakanlara ileterek çözüm üretti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile de görüşen Van Milletvekili Arvas öncülüğünde ki heyet; MTA, TEİAŞ, TEDAŞ ve EÜAŞ kurumlarının faaliyetleri ile doğalgaz yatırımları, elektrik ve trafo sıkıntıları, yenilenebilir enerji konularında istişarelerde bulundu.

 

 

VAN 50 MEGAVAT İLE İLK SIRADA YER ALACAK

Van’ın da içinde bulunduğu 1000 megavat kapasiteli mini güneş YEKA yarışmalarının Aralık 2019 yapılacağını daha önce duyurduklarını kaydeden AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, "Ancak Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla yenilenebilir enerji kaynakları (YEKA) ile ilgili ihalelerinin Türk Lirası cinsinden yapılması gerektiği ifade edildi. Kanun değişikliği gerektiren bu konu ile ilgili bir tasarı hazırlanarak komisyona sunuldu. Genel kurula gelen tasarı Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda görüşülerek kabul edildi. Dolayısıyla süreç biraz uzadı, ancak değişiklik milletimizin ve yatırımcıların lehine oldu. Bakanımız ile yaptığımız görüşmede haziran ayı içinde 1000 megavat kapasiteli mini güneş YEKA yarışmalarının ilan edileceği söylenildi. Daha önce müjdesini verdiğimiz gibi Van ilimizde 50 megavat ile bu ilanda ilk sıralarda yerini alacaktır." şeklinde konuştu.

VAN'IN JEOTERMAL KAYNAKLARI BAKANA AKTARILDI

Enerji Bakanı Dönmez'e Van’ın sahip olduğu jeotermal kaynaklar konusunda bilgi verdiklerini belirten Arvas, "Yenilenebilir temiz, ucuz ve çevre dostu yerli bir yeraltı kaynağı olan bu zengin potansiyelimizin değerlendirilmesini talep ettik. Erciş, Muradiye ve Çaldıran ilçelerimizde bulunan jeotermal kaynakları anlattık. Yer altı kaynağı çeşitliliğinin zengin olduğu bölgemizde, 1990’lı yıllarda açılan kuyulara ilave termal turizmi, enerji üretimi ve jeotermal seracılığı teşvik edecek yeni üretim kuyularının açılmasını istedik." şeklinde konuştu.

7 İLÇE İÇİN DOĞALGAZ TALEBİ

Milletvekili Arvas, doğalgaz konusu ile ilgili şunları söyledi; "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Aksa Van Doğalgaz Dağıtım A.Ş. tarafından bugüne kadar İpekyolu, Tuşba, Erciş, Çaldıran ve Muradiye ilçelerimize doğalgaz arzı sağlanmıştır. Bu ilçelerde devam eden şehir içi şebeke yatırımları ve Gürpınar, Özalp, Gevaş, Bahçesaray, Çatak, Saray ve Başkale ilçelerimize de doğalgaz hattı yapılması konusunda ki talebimizi Bakanımıza ilettik. Bu konuda bir çalışma başlatılacak, bizde takipçisi olacağız” 

Kaynak: Editör: Van Objektif
 
Etiketler: Van'daki, 7, ilçe, için, Bakan, Dönmez'den, doğalgaz, talebinde, bulunuldu!,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv Arama
Haber Yazılımı